DEKALOG AROMATERAPII

Tutaj zapraszam do wypowiadania sie na temat olejków eterycznych, dyfuzorow,

DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez Bianka 26 wrz 2011, 22:10

Aromaterapia, zwana też czasami popularnie i błędnie „leczeniem zapachami”, wykorzystuje w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych pachnące naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Oddziaływanie bodźców zapachowych na psychikę jest tylko jednym z elementów terapii, gdyż naturalne olejki eteryczne, będące wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych biologicznie czynnych, w czasie zabiegów aromaterapeutycznych dostają się do organizmu i oddziałują leczniczo, podobnie jak preparaty ziołowe.
Aromaterapia jest metodą naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin, wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kapiel, kompres, kosmetyk).
DEKALOG AROMATERAPII

1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.

2. Przygotowując mieszankę, nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.

3. Nie stosuj większych dawek olejków niż jest to wskazane: 5–10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10–15 kropli do kąpieli w wannie, 15–30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.

4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.

5. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.

6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, wypryski, podrażnienie lub swędzenie, olejek możesz stosować.

7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.

8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.

9.Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.

10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
Źródło: Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud – Aromaterapia dla każdego, Studio Astropsychologii 2009
Bianka
 
Posty: 253
Dołączył(a): 20 sty 2011, 21:57

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez Naturalka 27 wrz 2011, 07:31

Czy zna któraś z was gotowe recepty na mieszanki zapachowe? Chodzi o proporcje i dobór olejków (3-5 olejków). Szukam gotowych przepisów na ładne kompozycje:-) Chodzi tylko o sferę duchową - czyli maja ładnie pachnieć i pozytywnie wpływać na stan ducha. Znalazłam tylko to ( a nie posiadam tak drogich olejków jak różany, ylang-ylang, drzewo sandałowe):

Stres, napięcie nerwowe

Olejek ylangowy 2 krople

Olejek sandałowy 2 krople

Olejek różany 1 kropla

Olejki należy rozpuścić w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego do masażu i wykonywać masaż całego ciała. Mieszankę tę możemy stosować w kominku aromaterapeutycznym oraz do kąpieli, zwiększając liczbę kropli tak, aby w sumie było ich 10-15 na wannę wody. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut.

Przemęczenie

Olejek cynamonowy z kory 2 krople

Olejek imbirowy 2 krople

Olejek rozmarynowy 5 kropli

Olejek mandarynkowy 1 kropla

Stosować do kąpieli; kąpiel działa rozgrzewająco i pobudzająco



Bezsenność

Olejek różany 4 krople

Olejek lawendowy 3 krople

Olejek mandarynkowy 3 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.


Stres, napięcie nerwowe

Olejek różany 5 kropli

Olejek bergamotowy 3 krople

Olejek lawendowy 2 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać.

źródło:

http://www.drbeta.pl/press.php?info_id=78
Szczęśliwa mama...
Naturalka
 
Posty: 20
Dołączył(a): 28 sty 2010, 20:06

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez Bianka 27 wrz 2011, 20:10

Pomyślę o jakiś ciekawych mieszankach ;)
Bianka
 
Posty: 253
Dołączył(a): 20 sty 2011, 21:57

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez sarkaaa 14 paź 2011, 10:06

Mam pytanie dot. kominków. Mam taki "domek" - przez komin wlewa się wodę, dodaje kilka kropel olejku, pod dachem jest miejsce na świeczkę. Czy tak ogrzewany olejek nie traci swoich właściwości? Na stronce Biolandera jest napisane, że powyżej 40 stopni olejek traci swoje właściwości, a mam wrażenie, że kominek aż parzy po jakimś czasie, więc olejek jest bardzo mocno rozgrzany. Znacie może jakieś sprawdzone sklepy z kominkami?
Bianko, jak pachnie olejek Ravintsara? Przyznaję, że mnie kusi ze względu na okres przeziębieniowy, ale nie wiem jak pachnie. Lubię zapachy owocowe/kwiatowe/leśne (jodła/sosna). Po wygraniu olejków w konkursie zdecydowałam się na ten różany, ale co do drugiego to nie wiem. Coś na przeziębienie (może jodła zamiast Ravintsara) albo mandarynka lub grapefruit. Różany będę stosować kosmetycznie, na przeziębienie do kominków. Jak znajdę czas, dokupię czysty olej (tylko skąd?), wtedy będzie można masować/nacierać w razie potrzeby .
sarkaaa
 
Posty: 138
Dołączył(a): 10 maja 2011, 20:39

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez Bianka 14 paź 2011, 15:11

Witaj Sarkoo,
olejek ravintsara ma zapach podobny do eukaliptusowego. Okreśła się go mianem balsamiczny. Jest bardziej wyrazisty (tak przynajmniej ja to czuję) z nutą kamfory.
Nie wiem jaki masz kominek. Ja mam ten, na mojej fotce, z postu http://naturalna-bianka.blogspot.com/20 ... astay.html

Kominek mój jest z trzech części - miseczka na wodę, łatwo ją zdjąc i umyć, korpus z dziurkami (pięknie rozprasza światło). i podstawka w której umieszczam podgrzewacz.

Jeśli piszesz o olejku różanym to chyba myślisz o tym z drzewa różanego. To nie jest to samo. Olejek różany jest wyjątkowo drogi. Za jakieś 5 ml trzeba zapłacić od 200-400 zł i więcej.

Olej w których można rozpuszczać olejki eteryczne są w Biolanderze. Może to być jojoba, ze słodkich migdałów, winogronowy. Popatrz na ofetę Alepii i Argile. Postaram się więcej napisać o olejkach. Mam prawie gotowy tekst o ravintsara. Pewnie dziś późnym wieczorem go zamieszczę.

Trochę możesz poczytać na moim bloku. W razie pytan proszę o meila - postaram się odpowiedzieć.
Podsunęlaś mi także ciekawy pomysł - wykorzystanie olejków eterycznych w kosmetyce. Ja raczej jestem nastaniona na ich terapeutyczne działania. Napisze jeszcze o olejkach, aby rozwiwać wątpliwości i przybliżać te cudeńka.
Bianka
 
Posty: 253
Dołączył(a): 20 sty 2011, 21:57

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez sarkaaa 15 paź 2011, 12:50

Dziękuję Bianka za wszystkie informacje. Jutro będę miała więcej czasu, poszperam więc na Twoim blogu a propos aromaterapii :D
Wczoraj próbowałam użyć domku, o którym pisałam wcześniej, ale mimo czyszczenia spirytusem, po wlaniu olejku cytrynowego i ogrzaniu, czuję mieszankę syntetycznych olejków sprzed kilku lat (domek jest z połowy lat 90-tych...). Domek pozostanie więc tylko ozdobą ;) Zamówiłam więc taki kominek, jakoś tak wpadł mi w oko http://www.bibeloty.com.pl/kominek-whit ... p-894.html
Nie jest co prawda rozkładany, ale myślę, że ceramika dobrze się czyści.
Co do olejku różanego, to tak, myślę o tym z drzewka różanego, mam jednak nadzieję, że ma coś w sobie z różanego zapachu ;) Cudnie, że oleje Alepiowe są świetne jako baza. Na stanie mam akurat migdałowy, więc idealnie.
Co do olejku ravintsara, to kusi mnie działaniem, ale odpycha zapachem. Eukaliptuswe zapachy, nawet lekkie powodują u mnie lekki ból głowy :( Chyba nie ma więc sensu przekonywanie się do zapachu niektórych olejków na siłę prawda? Chociaż z drugiej strony, może w połączeniu z innymi zapachami będzie dobrze?
Myślę o olejku grapefruitowym/jodłowym lub mandarynkowym (głównie do kominka). Czy rozpylanie pewnych olejkowych zapachów może być niekorzystne dla małego dziecka?
sarkaaa
 
Posty: 138
Dołączył(a): 10 maja 2011, 20:39

Re: DEKALOG AROMATERAPII

Postprzez Bianka 16 paź 2011, 15:56

Sarkaaa, nie zmuszaj się do zapachów do których niemasz przekanania. Ważne jest to,aby zapch się podobał. Cytrusowe zapachy są uniwersalne i grejfrut i mandarynką są bardzo przyjemne zwłaszcza w kominku.
Na dobry nastrój:
- olejek grejfrutowy - 5 kropli
- olejek z drzewa różanego - 3 krople
- olejek lawendowy - 2 krople.

Jest to świetna mieszanka do nawaniania pomieszczeń.

A jeśli chodzi o dzieci - zawsze trzeba zachować ostożność. Nie ma jako takich przeciwskazań.
Bianka
 
Posty: 253
Dołączył(a): 20 sty 2011, 21:57


Powrót do Wszystko na temat Aromaterapii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość