Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Porady dotyczące pielęgnacji włosów metodami naturalnymi.

Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez kaylime 04 maja 2012, 23:19

... czyli parę słów o olejowaniu.
Zacznę od tego, że nie jestem specjalistką w tym temacie- olejuję moje włosy dopiero od niecałych 2 miesięcy, ale już mogę parę słów na ten temat powiedzieć.
Przyznam, że dotąd nie stosowałam żadnego z olejów z oferty Biolander. Zaczęłam od zwykłej oliwy z oliwek, by sprawdzić, czy moje włosy w ogóle zniosą taką formę pielęgnacji. Mam bardzo mocno przetłuszczające się włosy- tzn tłuszczą się u nasady, a końce są suche. Kiedyś miałam naprawdę piękne, gęste włosy- fryzjerzy się zachwycali. Potem jednak przyszły problemy hormonalne i spora część włosów wypadła, te, które pozostały, mocno się osłabiły. Nadal mam długie włosy, nie są jednak nawet w połowie tak piękne jak kiedyś. Po tym, jak tani drogeryjny szampon wywołał u mnie uczulenie, postanowiłam przejść na naturalną pielęgnację. Tak jak już pisałam- zaczęłam od oliwki z oliwek. Bałam się, że olej nałożony na tłuste włosy wywoła totalną masakrę. Okazało się jednak, że odpowiednio zmyty nie powoduje nadmiernego wydzielania sebum.
Oliwkę stosowałam tylko kilka dni, więc żadnych większych efektów nie było. Potem kupiłam sobie nierafinowany olej kokosowy z dodatkiem amli, cytryny i henny (Dabur Vatika). I po zużyciu całej buteleczki 150ml mogę ocenić efekty:
- mniej wypadających włosów
- pojawienie się nowych włosków (baby hair)
- cuuuuudny połysk
- nawilżona, zdrowa skóra głowy bez łupieżu
- lśniące włosy
- włosy świetnie się układają
- fryzura jest bardzo puszysta
- zmniejszenie wydzielania sebum
- nawilżenie skóry i włosów
- włosy dobrze się rozczesują

Jak nakładam olej? Zasada jest prosta- im mniej, tym lepiej. Włosy i skóra mają być pokryte olejem co do milimetra, ale olej nie może ściekać. Trzeba po prostu opuszkami palców wmasowywać w skórę głowy olej, potem rozprowadzić go na włosach i przeczesać szczotką. Ja nakładam olej na noc, a rano zmywam. Nie tłuszczę poduszki, choć się tego obawiałam. Olej można nakładać na suche i na mokre włosy. Ja nakładam na suche.
Jak zmywam olej? To dosyć ważne- najpierw na suche włosy nakładam szampon i wmasowuję tak, jakbym myła włosy. Potem spłukuję. Na mokre włosy ponownie nakładam szampon i myję. Spłukuję, nakładam jakąś lekką odżywkę, zmywam ją, zawijam włosy w ręcznik. Potem suszę albo też jeśli mam czas- pozwalam włosom samym wyschnąć. Rozczesuję je i układam.
Dodam jeszcze jedną bardzo ważną rzecz- stosuję wyłącznie szampon bez SLS i odżywki wolne od silikonów!

Naprawdę polecam taki rodzaj pielęgnacji. Początkowo wydawało mi się, że będzie to pracochłonne, czasochłonne i w ogóle będzie wymagało wielu wyrzeczeń. Jednak w praktyce okazało się, że olejowanie jest proste, łatwe i przyjemne, a efekty powalają na kolana. Po dłuższym używaniu oleju wlosy staną się grubsze- na to jednak muszę cierpliwie czekać.
Dodam jeszcze, że olejowanie trzeba dostosowywać bardzo indywidualnie- niektórym nie służy pozostawienie oleju na całą noc. Jest też cała masa olejów- jest w czym wybierać.

Post umieszczam w dziale o pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i wypadających, ale prawda jest taka, że olejowanie służy wszystkim rodzajom włosów- jak widać na moim przykładzie- wbrew pozorom nawet tłustym włosom służy taka pielęgnacja.

Napiszcie koniecznie, czy któraś z Was stosowała jakiś olej z oferty Biolander i jakie były efekty.
kaylime
 
Posty: 73
Dołączył(a): 26 kwi 2012, 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez Sandra 05 maja 2012, 00:15

Podobnie jak Ty mam włosy przetłuszczające się i też stosuję olejowanie. Robię to już prawie dwa lata 1-2 razy w tygodniu. Czasem zapomnę i od czasu do czasu zdarza się tydzień bez olejowania. Używam olejków indyjskich. Do tej pory przetestowałam dopiero dwa: Amla Plus i Bhringraj. Tak jak Ty nakładam olej na noc. Zgadzam się, że olejowanie nie zwiększa przetłuszczania się włosów, natomiast poprawia ich kondycję.
Mój blog:http://naturaiuroda.blogspot.com/. Zapraszam!
Sandra
 
Posty: 228
Dołączył(a): 19 cze 2011, 14:47

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez miraga80 05 maja 2012, 15:57

Sandra napisał(a):Podobnie jak Ty mam włosy przetłuszczające się i też stosuję olejowanie. Robię to już prawie dwa lata 1-2 razy w tygodniu. Czasem zapomnę i od czasu do czasu zdarza się tydzień bez olejowania. Używam olejków indyjskich. Do tej pory przetestowałam dopiero dwa: Amla Plus i Bhringraj. Tak jak Ty nakładam olej na noc. Zgadzam się, że olejowanie nie zwiększa przetłuszczania się włosów, natomiast poprawia ich kondycję.


Ciekawe co piszecie z tym olejowaniem. Choć to trochę pracochłonne.
miraga80
 
Posty: 104
Dołączył(a): 14 kwi 2012, 16:43

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez aisos 05 maja 2012, 16:36

Super, że dodałaś ten post! Bardzo dziękuję. Ja już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad olejowaniem włosów, ale raz, że w zwyczaju mam myć włosy rano i bałam się tłustych plam na pościeli, a dwa - że też mam tłuste włosy i bałam się, że oleje jeszcze je obciążą. Znacznie rozwiałaś moje wątpliwości :)
aisos
 
Posty: 75
Dołączył(a): 25 kwi 2012, 08:08

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez kaylime 05 maja 2012, 20:46

miraga80 napisał(a):Ciekawe co piszecie z tym olejowaniem. Choć to trochę pracochłonne.


Kochana, to tylko wydaje się pracochłonne! Nakładanie oleju na włosy wieczorem zajmuje nie więcej niż 5 minut. Ja co prawda zawsze ten zabieg przedłużam, bo robię sobie jeszcze masaż skóry głowy, ale i bez masażu się obejdzie. A zmywanie oleju rano też nie trwa długo :)
Ja kupiłam sobie na początek olej kokosowy, który w pokojowej temperaturze ma formę stałą- trzeba przed użyciem rozpuszczać go w kąpieli wodnej. Biadoliłam więc, że zajmie mi to pół dnia. Okazało się jednak, że olej szybciutko się rozpuszcza- wkładam go do ciepłej wody kiedy zaczynam wieczorną pielęgnację (demakijaż, mycie twarzy, tonizowanie, kremowanie, mycie zębów) i po tym czasie olej jest gotowy do użycia- bez żadnego dodatkowego czasu poświęcanego na jego rozpuszczanie :)
Tak więc polecam spróbować.

aisos napisał(a):Super, że dodałaś ten post! Bardzo dziękuję. Ja już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad olejowaniem włosów, ale raz, że w zwyczaju mam myć włosy rano i bałam się tłustych plam na pościeli, a dwa - że też mam tłuste włosy i bałam się, że oleje jeszcze je obciążą. Znacznie rozwiałaś moje wątpliwości :)


Przed rozpoczęciem olejowania miałam dokładnie takie same obawy jak Ty :) Jednak okazało się, że niesłusznie, bo odpowiednio naolejowane włosy nie zostawiają plam, a co do obciążania, to nawet szkoda słów- jest lepiej, a nie gorzej :) Tak więc naprawdę polecam wypróbować na sobie tą metodę. Skoro zachwyca się nią całe grono blogerek urodowych, to nie może być źle ;) Warto zajrzeć na znane blogi o naturalnej pielęgnacji włosów i zobaczyć, jakie fryzurki sobie uhodowały dziewczyny na olejach, szamponach bez SLS i odżywkach bez silikonu :)
kaylime
 
Posty: 73
Dołączył(a): 26 kwi 2012, 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez miraga80 06 maja 2012, 07:04

Tak się mówi, gdy nie ma się dziecka na głowie, które nie może patrzeć, gdy owinę włosy ręcznikiem. Zaraz mi ściąga. Więc trudno znaleźć tylko dla siebie specjalny czas. Jeszcze pomyślę jak to zorganizować, bo bardzo bym chciała spróbować z tym olejowaniem.
miraga80
 
Posty: 104
Dołączył(a): 14 kwi 2012, 16:43

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez kaylime 06 maja 2012, 08:17

miraga80 napisał(a):Tak się mówi, gdy nie ma się dziecka na głowie, które nie może patrzeć, gdy owinę włosy ręcznikiem. Zaraz mi ściąga. Więc trudno znaleźć tylko dla siebie specjalny czas. Jeszcze pomyślę jak to zorganizować, bo bardzo bym chciała spróbować z tym olejowaniem.

Aaaaa, rozumiem. Mam jednak nadzieję, że uda Ci się znaleźć czas na przykład po położeniu smyka spać :)
kaylime
 
Posty: 73
Dołączył(a): 26 kwi 2012, 12:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez aisos 06 maja 2012, 15:23

kaylime napisał(a):Przed rozpoczęciem olejowania miałam dokładnie takie same obawy jak Ty :) Jednak okazało się, że niesłusznie, bo odpowiednio naolejowane włosy nie zostawiają plam, a co do obciążania, to nawet szkoda słów- jest lepiej, a nie gorzej :) Tak więc naprawdę polecam wypróbować na sobie tą metodę. Skoro zachwyca się nią całe grono blogerek urodowych, to nie może być źle ;) Warto zajrzeć na znane blogi o naturalnej pielęgnacji włosów i zobaczyć, jakie fryzurki sobie uhodowały dziewczyny na olejach, szamponach bez SLS i odżywkach bez silikonu :)


Właśnie często zaglądam na różne blogi i olejowanie mnie kusiło, ale w jakiś sposób wydawało mi się niehigieniczne. Może dlatego, że mam przetłuszczające się włosy i wręcz przesadnie dbam o ich świeżość i na samą myśl, że dobrowolnie pokryję je warstwa tłuszczu, aż się wzdrygałam. Ale skoro piszesz, że nawet stopień przetłuszczania włosów się poprawia, to jednak spróbuję. A jak zobaczę jakieś efekty, to na pewno opiszę :)
aisos
 
Posty: 75
Dołączył(a): 25 kwi 2012, 08:08

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez aisos 06 maja 2012, 15:25

A, i mam jeszcze pytanie - nakładasz na noc i na to jeszcze jakaś folia i turban/czapka? Czy po prostu tak jak nałożyłaś, tak idziesz spać?
aisos
 
Posty: 75
Dołączył(a): 25 kwi 2012, 08:08

Re: Ojej babo ojej, miejże w głowie OLEJ

Postprzez kaylime 06 maja 2012, 17:43

Czasami, kiedy sobie przypomnę o olejowaniu wcześniej, nakładam na godzinkę przed snem worek foliowy i na to ręcznik, by otworzyły się pory. Po godzinie ściągam turban i worek z głowy i idę spać.
A jeśli sobie nie przypomnę albo po prostu wrócę późno do domu, nakładam olej i od razu idę spać :)
kaylime
 
Posty: 73
Dołączył(a): 26 kwi 2012, 12:18
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Pielęgnacja włosów suchych, zniszczonych, wypadających

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość